Tesettür Giyimde Moda Sektörünün Gelişimi Nasıl Olmuştur?

Tesettür giyimde moda sektörünün gelişimi nasıl olmuştur? Tesettür giyim, moda sektörü tarafından uzun süre dikkate alınmamış ve sahip olduğu potansiyel görmezden gelinmiş bir giyim tarzıdır. Tesettür giyim sadece Müslüman kadınlar için değil, dinlerinin gereği kapanmayı tercih eden farklı kültür ve dine sahip kadınlar tarafından tercih edilen bir giyim tarzı olmuştur. Tesettür giyimde moda sektörü gelişmeden önce,  tesettür giyim tarzını benimseyen kadınlar, giyim tarzına uygun kıyafetleri sınırlı sayıda marka ve bu markalar tarafından üretilen model seçenekleri arasından belirlemek zorunda kalıyorlardı. Kendi zevk ve yaşam tarzlarına göre elbise tercihi yapmak yerine markaların kendilerine sunduğu sınırlı sayıda seçenek arasında sıkışan kadınlar, bu sıkışıklıktan kurtulmak için moda sektörü tarafından üretilmiş, kendi giyim tarzlarına yakın kıyafetler bularak kullanmaya başlamıştır. Tesettür Giyimi tercih eden kesimin artan talebini gören giyim firmaları ve moda sektörü, tesettür giyim sektörü üzerine yatırım ve tasarım yapmaya başlamışlar. Buda tesettür giyim moda sektörünün gelişimini sağlayarak, tesettür giyimde büyük bir ürün skalası oluşmasına neden olmuştur.

Tesettür Giyim Moda Sektöründe Ürün Tercihlerini Etkileyen Unsurlar Nelerdir?

Tesettür giyim moda sektöründe ürün tercihlerini etkileyen unsurlar nelerdir? Her kadın toplumun ayrılmaz bir parçasıdır.  Birey ve insan olarak kadınların her alanda olduğu, giyim tarzlarında da tercih yapma özgürlükleri vardır. Tesettür giyim tarzını tercih eden kadınlar, gelişen moda sektörü ile birlikte ürün tercihleri konusunda daha alternatifli tercihler yapa bilir hale gelmişlerdir. Kadınlar giyinmek için özel bir emek sarf etmektedir. İşleri gereği her gün değişik kıyafetler tercih etmek zorunda olan kadınlar için bu daha fazla emek harcamak anlamına gelmektedir.  Tesettür giyim tarzını benimseyen kadınlar için, tercih edilecek renk, oluşturulacak kombin, bulunulan ortama göre seçim, belirleyici unsurlardandır. Bu bağlamda, yapılan iş, bulunulan ortam, zevkler, giyim tarzları ürün tercihlerinde etkileyen başlıca unsurlar olarak karşımıza çıkmaktadır.

Tesettür Giyim Ürün Tercihlerinde Nelere Dikkat etmeliyiz?

Tesettür giyim ürün tercihlerinde nelere dikkat etmeliyiz?  Moda sektörünün ilgisi sonrası gelişen tesettür giyim sektörü ile birlikte,  tesettürlü bayanlar tek tip giyinme zorunluğundan kurtulmuşlardır. Sınırlı sayıda elbise modelleri yerini, her kadının tercihine hitap eden geniş bir model ve ürün skalası meydana çıkmıştır. Bu ürün skalasında her kadının stiline, tarzına, rahatlık tercihine göre ürün bulunmaktadır. Ürün tercihlerinde öncelikli olarak, alınan kıyafetin tesettür giyime uygun olup olmadığıdır. Vücudu sıkı sıkı sarmalayan, ince kıyafetler yerine, vücut hatlarını belli etmeyecek, kaliteli kumaşlardan üretilmiş modern görünümlü kıyafetler tercih etmek yerinde olacaktır. Tercih edilen kıyafet aşırı derece bolda olmamalıdır. Bol bir kıyafet tercihi size salaş bir görünüm kazandıracak buda hoş bir görüntü ortaya çıkarmayacaktır. Ayrıca seçimlerimizde sahip olduğumuz vücut tipine uygun kıyafetleri tercih etmemiz yerinde bir karar olacak ve güzel bir görünüm elde etmemizi sağlayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir